Par sklandrausi

Senāko līdz šim atklāto rakstisko liecību, sklandrausi saucot vārdā, atstājis latvju dainu tēvs Krišjānis Barons, zinātniski literārā mēnešraksta „Austrums” 1893. gada 6. numurā prātojot par etnogrāfiskiem jautājumiem, tostarp ēdieniem.

Jocīgā nosaukuma, kā to dēvē Krišjānis Barons, atšifrējums, tāpat kā rauša pirmsākumi, meklējams Kurzemes sētā, kur kāršu žogus, kas apjož lopu aplokus jeb ganības, dēvē par sklandu žogiem. Uzlocītā mala, kas satur sklandrauša kārtaino pildījumu, līdzinās žogam, tamdēļ arī sklandrausis.

Jāsaka, ka tā garšu salikums nav mazāk dīvains par nosaukumu. Arhaiskumu sklandrausim piešķir bez rauga pagatavotā rudzu miltu mīklas pamatne: tikvien kā ūdens un milti, taukumiņam mazliet sviesta vai margarīna (senāk lietoti arī cūku tauki). Neparastu to  dara pildījums, kur sāļais savienots ar saldo vai kartupelis, ko esam ieraduši uzskatīt par sāļi pagatavojamu, te salikts kārtās ar burkānu, kurš saldināts ar cukuru. Rezultāts neparasts  - kaut kas starp saldu uzkodu un sāļu desertu.

Piedzimis neparastais rausis ar jocīgo nosaukumu, domājams, ir Ziemeļkurzemes lībiešu saimnieču virtuvē, taču vēlāk pieņemts kā savējais visā Kurzemē līdz pat suitiem un kuršu ķoniņiem.

Kurzemnieki sklandrausim ēdienkartē ierādījuši goda vietu un sendienās galdā to cēluši īpašās reizēs - ģimenes svinībās un dabas ritus godinošos brīžos, jo īpaši Pļaujas svētkos un Ziemassvētkos, taču ne reti arī svētdienās.  Mūsdienās rausis ir pieprasīts tūrisma produkts un, nokļūstot Latvijas rietumkrastā,  to baudīt vēlas vai ik  katrs ceļotājs neatkarīgi no nedēļas dienas un gadalaika aiz loga.

Kopš nesenas pagātnes sklandrauša slava izplatījusies tālu aiz Kurzemes robežām, jo tas ierakstīts ES pārtikas produktu shēmā „Garantēta tradicionāla īpatnība”. Šo trīs vārdu salikums norāda uz  produktu ar senām tradīcijām, noteiktu sastāvdaļu kopumu un pagatavošanas veidu, kas raksturīgs kādai no Eiropas savienības dalībvalstīm. Un skalndrausis tāds ir!

Otra cildināmākā sklandrauša īpašība, blakus tradicionāls, ir veselīgs. Jebkurš uztura speciālists pateiks, ka rudzu miltu izstrādājumi ir galvas tiesu vērtīgāki par kviešu miltu darinājumiem, no kuriem top mīksti, pufīgi, taču uzturvērtībā nabadzīgāki konditorijas izstrādājumi. Rudzu milti, tāpat kā dārzeņi, kas rauša pildījumā, ir šķiedrvielām bagāti. Šķiedrvielas - tas ir laimīga vēdera garants!

Formula VESELĪGAI LATVIJAS TRADĪCIJAI nešaubīgi ir SKLANDRAUSIS!

Papildus informāciju par ES pārtikas produktu shēmām lasi šeit

Speciālista viedokli par rudzu maizi un šķiedrvielām lasi šeit

Par sklandraušiem un citiem lībiešu ēdieniem lasi grāmatā Ziemeļkurzemes lībiešu tradicionālie ēdieni: Aicinām lībiešu ķēķī! Tulgid līvốd kēkố! (2016) Pieejama pie autores, tel. 29475692.